Mikro Beton

Flooropal Mikrobeton Kaplamalar

Zeminlerde bitirme katmanı olarak kullanılan, güçlü mekanik özelliklere sahip,yüksek performanslı malzemelerdir.

Flooropal  Mikrobetonlar, sanayide, sosyal alanlarda ve ticari mekanlar da kullanılan zemin kaplamaları olup pürüzsüz, terazisinde ve dekoratif zeminler oluştururlar.

Mimari çözüm ürünü olarak projelerde çok hızlı ve yerinde imalat imkanı verirler. Mikrobetonlar, düşük çimento oranlı, toksik madde içermeyen ürünler olup, geri dönüştürülmüş malzeme içerikli olmaları dolayısı ile de çevre dostu ürünlerdir.

Mikrobetonlar, sanayi tesisleri ve depolama alanlarında, ofisler, konutlar ve galeri,dükkan, mağaza ve show-room gibi ticari alanlarda, sağlam, uzun ömürlü ve modern görünümlü zeminler oluştururlar.

Flooropal Mikrobeton serisi ürünler elle veya pompa ile süratli bir şekilde uygulanabilirler ,önemli  özelliklernden biri de , Flooropal  Mikrobeton ile oluşturulan zeminlerin, aynı gün üzerinde yürünebilirler ve çok süratle kullanıma açılabilir olmasıdır.

              Flooropal Serisi Zemin Tesviye Şapları

Kendiliğinden yayılma ve çok hızlı kürlenme özellikleri ile parke, pvc, halı, linoleum,seramik, sportif zemin kaplamaları altında, tek katta 30 milimetreye varan kalınlıklarda, çatlamayan, tozumayan, dayanıklı altyapılar oluşturmakta kullanılan ürünlerdir.

Mikrobetonlar gibi Flooropal Tesviye Şapları da toksik malzeme içermeyen formül özellikleri nedeniyle çevre dostu ürünlerdir.

Bu zemin çözüm ürünleri İstanbul ‘daki tesislerimizde özel çimentolar, bağlayıcılar ve katkı maddelerinden oluşan optimize İsveç teknolojisi ile üretilirler
SANAYİ ZEMİNLERİ

FLOOROPAL M TOPsanayi ve depolama tesisleri için optimize edilmiş bir mikrobetondur. Yüksek aşınma ve basınç mukavemeti (40 MPa) olan Flooropal M Top ağır yük ve ağır trafik koşulları için gereken teknik performansı sağlar. Tam terazisinde zemin istenen depolama ve imalat alanlarında Flooropal M Top ile süratle sağlam zeminler oluşturulur. Nemden etkilenmeyen yapısı dolayısı ile, yeterli su yalıtımı yapılmamış olan eski tesislerde, epoksi ve benzeri kaplamalara tercih edilirler. İlaç, gıda vb. sanayilerin kimyasal dayanım gerektiren bölümlerinde Flooropal M Top, epoksi, poliüretan vb. boyalar için uygun ve ekonomik bir alt yapı oluşturur.
 Flooropal M Top pompalanarak günde 1000 m2 alan kaplanabilir. M Top uygulama kalınlığı 4-15 mm‘dir; istenirse renklendirilebilir. Uygulamadan 3 saat sonra üzerinde yürünebilir, ağır yük/ağır trafik için 7 gün beklenmelidir.
FLOOROPAL M FLEXalt zeminden kaynaklanan çatlama riskinin yüksek olduğu alanlar için geliştirilmiş bir esnek betondur. Ağır yük ve ağır trafik koşullarına dayanıklı, aşınmayan ve tozumayan özelliklerde bir zemin kaplamasıdır. Yeni teknoloji ile geliştirilmiş formülü dolayısı ile, Flooropal M Flex, zeminin yeterince sert olmadığı asfalt ve benzeri alt yapıların kaplanmasında faydalı bir teknik bir çözümdür. Ayrıca, dış alanlarda Flooropal M Flex kullanımı, ısıl genleşmelerden kaynaklanan sorunları en aza indirir, su emiciliğinin düşük olması sayesinde, soğuk iklimlerde uzun süreli dayanım sağlar. Uygulama kalınlığı 3-10 mm ‘dir.
FLOOROPAL M BASE50mm‘e kadar kalınlıklarda kaplama yapılması gereken alanlarda, diğer son kat olarak kullanılan mikrobetonların altında dolgu katmanı olarak uygulanır. Elyaf içeren, yüksek mukavemetli ve ekonomik bir mikrobetondur. Flooropal M Base pompalanabilir, bir ekip günde 1000m2 alan kaplayabilir. Düşük rötreli M Base geliştirilmiş özellikleri ile çok hızlı mukavemet kazanır ve üzerine gelen son kat uygulaması sadece 24 saat sonra yapılabilir.
FLOOROPAL REPAIR MORTARmevcut beton zeminlerdeki boşluk, kırık ve çatlakların, tamir ve dolgusunda kullanılan bir mikrobetondur. Elyaf içeren ve çok hızlı kürlenme özelliği olan Flooropal Repair Mortar ile yapılan tamiratlardan sadece 2–3 saat sonra son kat olarak kullanılacak mikrobetonun uygulamasına geçilebilir. Böylece aynı gün zemin tamiratları tamamlanarak, bitirme katmanı dökülebilir. Flooropal Repair Mortar ile şev yapılarak yanyana gelen farklı zemin kaplamalarının aynı kota gelmesi sağlanabilir. Uygulama kalınlığı 2–100 mm’dir.

SOSYAL VE TİCARİ ALAN ZEMİNLERİ

FLOOROPAL M 15zeminde beton görünümü aranan alanlarda şeffaf bir cila/sealer altında kullanılabilen, yüksek mukavemetli, aşınmayan, tozumayan bir mikrobetondur. Sadece beton, şap üzerine değil, seramik, metal, epoksi üzerine de doğrudan uygulanabilir. İstenirse renklendirilebilen Flooropal M 15, 4–30 mm kalınlıkta uygulanır. Mağazalar, ofisler, galeriler gibi, sadece insan trafiğine ve hafif yüke açık tüm mekanlarda, hızlı ve modern bir zemin çözümüdür. Bir ekip bir gecede 600 m2² alan kaplayabilir; uygulamadan 3 saat sonra üzerinde yürünebilir.
FLOOROPAL - LCFlooropal M15 Mikro Beton ile aynı teknik özelliklere sahip ancak kırık beyaz veya canlı renklerde üretilen bir mikrobetondur.
FLOOROPAL M SOFTüzerinde yürünmesi sessiz ve yumuşak bir konfor hissi sağlayan, sosyal ve ticari kullanıma açık alanlarda son kat olarak veya cilalanarak kullanılabilen, yeni nesil bir mikrobetondur. Flooropal M Soft, seramik, metal, epoksi gibi üzerine malzeme tutunması zor zeminlere bile iyi aderans sağlayan bir üründür; ayrıca arttırılmış esnekliği nedeniyle çatlama riski olan alanlarda tercih edilmektedir. Uygulama kalınlığı 3–10 mm’dir; uygulamadan 3 saat sonra üzerinde yürünebilir.
FLOOROPAL M RENOrenovasyon çalışmalarında veya yeni inşaatlarda 2–50 mm kalınlıklarda kullanılabilen yüksek mukavemetli bir mikrobetondur. Flooropal M Reno, seramik, metal, epoksi gibi aderans sağlanması zor zeminlere dahi iyi yapışır. Yerden ısıtma sistemleri üzerinde geleneksel şaplara göre daha ince uygulanarak binalara yük bindirmeden ve kotları aşırı yükseltmeden zemini son kata hazır hale getirir. Elyaflı yapısı, kritik zeminlerde çatlama riskini azaltır; aynı özellik ıslak hacim, balkon vb. alanlarda eğim yapılmasına olanak verir.

GEMİCİLİK SEKTÖRÜ ZEMİNLE

FLOOROPAL MARINE FLEXgemi güvertelerinde ve deniz platformlarlarında doğrudan sac zemin üzerine uygulanmak üzere geliştirilmiş birmikrobetondur. Flooropal Marine Flex, çelik güvertelere çok iyi aderans sağlar, deniz üzerinde hareketlerden kaynaklanabilecek sorunlar için gereken mukavemet değerlerine sahiptir. Üzerine, ahşap, seramik vb muhtelif tipte kaplama malzemeleri uygulanabilir. İstenirse Flooropal Marine Flex, epoksi, poliüretan vb boyalar ile sonlanarak modern zeminler elde edilir.
Flooropal Marine Flex çok hızlı kürlenen bir malzemedir, 4-30 mm kalınlıkta kullanılabilir, uygulamadan 2-3 saat sonra üzerinde yürünebilir.
 FLOOROPAL MARINE LIGHTgemi güvertelerinde ve deniz platformlarlarında doğrudan sac zemin üzerine uygulanmak üzere geliştirilmiş, düşük yoğunluklu bir mikrobetondur. Özellikle kalın uygulama gerektiren alanlarda, 5–100 mm kalınlıklarda, çatlama riski olmaksızın kullanılır, düşük yoğunluğu nedeniyle hafiftir. Flooropal Marine Light, kalınlık gerektiren şartlarda, Flooropal Marine Flex altında, hafif bir dolgu katmanı olarak kullanılır.

AKIŞKAN ZEMİN TESVİYE ŞAPLARI

FLOOROPAL M 10 konutlarda, sosyal ve ticari alanlarda 1–30 mm kalınlıklarda kullanılmak üzere optimize edilmiş yüksek mukavemetli, çatlamayan, tozumayan, kokusuz bir tesviye şapıdır. FLOOROPAL M 10, ( Akıllı şap ) yapıştırma parke dahil pvc, laminat, halı, linoleum, seramik, vb. her tip kaplama malzemesi altında, yoğun yaya trafiği, tekerlekli sandalye ve yerden ısıtma koşullarında güvenle kullanılabilir. Geniş alanlarda pompa ile süratle uygulanabilir, 1–3 saat sonra üzerinde yürünebilir.

 FLOOROPAL M 10 RAPID ise Flooropal M 10’un niteliklerine ilaveten, çok hızlı kürlenir ve bir günde üzeri kaplanabilir. Isveç Standartları uyarınca üzerine ertesi gün kaplama yapılacak yüzeylerin nem ölçüm değerlerini sağlayan çok yüksek kürlenme hızına sahip, özel bir üründür. Özellikle yapıştırma parke yapılacak yüzeylerde uzun vadeli dayanımı olan, sağlıklı bir tesviye katmanı oluşturur.

FLOOROPAL M 19 ( Kendiliğinden Yayılan şap ) konutlarda, sosyal ve ticari mekanlarda kullanıma  elverişli, dayanıklı, üzerine doğrudan PVC, yüzer parke veya halı döşemek için, elle veya pompa ile uygulanabilen bir zemin tesviye şapıdır. Tek katta 1–5 mm kalınlıkta uygulanabilir, 1–3 saat sonra üzerinde yürünebilir.

FLOOROPAL M 19 RAPİDise Flooropal M19 Kendiliğinden Yayılan Şap ile aynı niteliklere

sahiptir; bunun yanında nem ölçüm değerleri açısından, Isveç Standartları uyarınca ertesi gün bile kaplanabilir yüzeyler elde edilmesine olanak sağlayan son derece süratli kürlenme hızına sahip, geliştirilmiş bir ürün olarak son kaplama için bekleme süresini önemli oranda kısaltan bir tesviye şapıdır
ASTAR VE CİLALAR

FLOOROPAL PRİMER 13su bazlı, toksik madde içermeyen konsantre bir zemin astarıdır. Mevcut zemin malzemesine göre su katılmaksızın veya farklı oranlarda sulandırılarak kullanılan Flooropal Primer 13 zemine çok iyi nüfuz ederek uygulanacak mikrobeton veya tesviye şapı için son derece sağlam bir alt yapı oluşturur. Toksik içeriği bulunmayan Primer 13 üniversal bir astar olup her türlü yüzeye uygulama imkânı getirir.
FLOOROPAL PRİMER 21sağlam beton zeminlerde Flooropal M19 altında kullanılmak üzere geliştirilmiş bir zemin astarıdır. Sağlığa zararlı maddeler içermeyen Flooropal Primer 21, uygulandığı zemine iyi nüfuz ederek tesviye şapının iyi yapışmasını sağlar.
FLOOROPAL PROMATbeton zeminlerde kullanım için optimize edilmiş yarı mat bir koruyucudur. Flooropal Promat, su bazlı ve kokusuzdur. Sağlığa zararlı buharlar yaymadığından kapalı hacimlerde kullanıma uygundur. Uygulandığı zemine çok iyi nüfuz eden Flooropal Promat, tozumayı önler, lekelenmeye ve aşınmaya direnç sağlar.
FLOOROPAL PU MATpoliüretan esaslı, su bazlı mat bir ciladır. Sadece yaya trafiğine açık alanlarda kullanılan tek komponentli tipi, yüzeye çok iyi yapışır, kirlerin yapışmasını önler ve belirli kimyasallara dayanıklıdır. İstenen efekte bağlı olarak son derece dekoratif bir görünüm sağlar. Flooropal Pu Mat’ın sanayi tipi iki komponentli bir malzemedir; ağır sanayi koşulları altında emniyetle kullanılabilir.
FLOOROPAL PU PARLAK poliüretan esaslı, su bazlı parlak bir ciladır. Ağır sanayi koşulları için kullanılan iki komponentli tipi uzun vadeli bir dayanım sağlar. Tek komponentli tipi ise yoğun yaya trafiği koşullarında emniyetle kullanılabilen parlak bir ciladır.

ÇEVRECİ ve HAFİF

                              Bina Zemin Çözümlerinde Mikrobeton Farkı
Mikrobeton Sağlıklı Ortamlar Yaratır:

 • Diğer yapı malzemelerine ve solvent bazlı uygulamalara göre çimento ve su bazlı bir ürün olarak çok düşük VOC emisyonu vardır
 • Allerjenlerlerin barınamadığı ortam sağlar, ahşap, halı, ve diğer organik malzemelerden farklı olarak,toksik mantar üretmez, zararlı böcek veya mikro organizma barındırmaz
 • Düşük enerji kullanımlı yerden ısıtma sistemleri ile temiz, tozsuz, devamlı salınımlı ısı transfer eder ve korur.
 • Taşıma, uygulama ve kullanım süreçlerinde yanmaz ve alev alma riski taşımaz.
Mikrobeton Sürdürülebilir, Çevreci, Ekonomik ve Hafiftir:
 • Geri dönüşümlü malzeme içeriği yüksektir
 • Çok uzun ömürlü ilk yatırım maliyetine karşı
 • Geri dönüşüme elverişli
 • LEEDS akreditasyonu için yüksek puan katkı sağlayan ekolojik ürünlerdir
 • Binaya yük bindirmeyen çözümlere imkan verir. Deprem riski ve enerji
 • konservasyonu açısından önem taşır.*
Modern ve Hızlı

Monotonluğu geride bıraktıran efektleri ile antik, degrade, lekeli, hareli ve tabii görüntülerin çeşitliliği, mikrobeton zeminlerin mekanlara kattığı görsel zenginliğini arttırır. Renkli mikrobeton görüntüler ise sokak- mekan devamlılığı veya toprak yolmekan devamlılığı gibi görsel efektler ve kesintisizlik tasarımlarını mümkün kılar.

 • Mikrobeton zeminler, üzerine yapılan son kat cilanın tipi ile veya mekanik işlemin seçimi ile farklı görsel alternatifler sunar ve tercihe göre beton harelerini farklı kuvvetlerde görebilme olanağı sağlar.
 • Mikrobeton zeminler kullanıcının seçimine bağlı olarak mat, yarı mat veya parlak olabilirler.
 • Mikrobetonların yüzey parlatma ve sertleştirme uygulamaları hem mekanik olarak yapılabilir, hem de seçilecek cilalar ile farklı işlev veya tercihlere göre çeşitlilendirilebilirler.
Alternatif alt yüzey Hazırlama
 • Özel tamir harçları ve farklı akışkanlıkta ürünler, eğim verme imkânı
 • Mevcut çatlaklara ve hareketli zeminlere file uygulamaları
 • Islahı zor zeminlere çelik hasır uygulamaları
 • Gerekli zeminlerde elyaflı ürünler

UYGULAMA
Yüzey hazırlığı
Kendilinden yayılan şap Uygulama yapılacak yüzey sert, sağlam ve yabancı maddelerden arındırılmış olmalıdır. Tüm toz ve parçacıklar, yüzeyden temizlenmelidir. Çimento şerbeti veya eski kaplamalar mekanik olarak sökülmelidir. Yağ veya gres lekeli betonu, pürmüzle yakarak ve/veya özel bir gres temizleyicisi uygulayarak temizlemek gerekebilir.
Astarlama
Flooropal Primer 13, hazırlanan yüzey üzerine yumuşak bir fırça veya astar pompası ile uygulanmalı, göllenmeler engellenmeli ve kurumasına izin verilmelidir (doğrul koşullarda 2–4 saat). Uygulama yapılacak zeminin emiciliği yüksek ise, Flooropal Primer 13, birinci kat için 1:5, ikinci kat için ise 1:3 oranında temiz su ile inceltilmelidir. Sağlam beton yüzeylerde 1:3 oranında inceltilmiş tek kat yeterlidir. Metal, seramik, epoksi, pvc, vb zeminler üzerine yapılacak uygulamalarda Primer 13 uygulama oranları için teknik bölümümüze başvurun.
Flooropal Primer 13, sıcaklığı +10° C’nin altında olan yüzeylere uygulanmamalıdır. Yüzey kuru olmalı, bağıl nem % 70’in altında bulunmalıdır. Kuruma süresinin yeterli olmaması, düşük sıcaklık ve/veya yüksek nem, film oluşumunu etkileyerek, yüzeyi tam olarak kaplamasını önleyebilir.
Karıştırma
Malzemeler % 21 oranında (25 kg torbaya 5,250 litre) temiz su ile karıştırılmalıdır. İstisnalar; Flooropal Repair Morter ve Flooropal M Base % 17,5, Flooropal M Reno % 19 suyla karıştırılır. Karıştırma işleminde, matkap ucuna takılmış pervane veya NEA Yapı tarafından onaylanacak bir pompa kullanılmalıdır. Pervane ile karıştırmada, karıştırma süresi 2 dakikadan az olmamalıdır.
Karıştırılan malzeme 20 dakika içinde kullanılmalı, malzeme sıcaklığı +5° C ile +20° C arasında olmalıdır. Kuru malzemenin kullanımdan önce fazla soğuması veya ısınması, karışımın akışkanlık özelliklerini etkileyebilir.
Uygulama
Karıştırılan malzeme yüzeye el veya pompa ile yayılarak dökülür. Malzemenin üzerinden çelik spatula veya kirpi rulo ile geçilerek malzemenin içindeki hava kabarcıklarının çıkışı kolaylaştırılır. Yarı sertleşmiş malzeme kolaylıkla biçimlendirilebilir veya kesilebilir, böylelikle istenen düzeltmeler yapılabilir.

Flooropal Serisi ürünler, +10°C’den soğuk yüzeylere uygulanmamalıdır. Zemin, uygulamayı izleyen 48 saat boyunca dona karşı korunmalıdır. Ortam havasının bağıl nemi %70’in altında olmalıdır. Uygulama sırasında ve sonrasında hafif havalandırma önerilir, ancak nem gidericiler ilk iki gün süresince kullanılmamalıdır. Kür membranlarının kullanılması gerekmez
UYGULAMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

* Flooropal serisi ürünler sert ve sağlam zeminler üzerine uygulama amaçlı olarak geliştirilmiştir. Uygulama öncesinde yumuşak (asfalt ve benzeri) veya zayıf katmanlar yüzeyden temizlenmelidir.
* Flooropal uygulamasından önce mutlaka astar (Flooropal Primer 13) kullanılmalıdır. Flooropal ürünleri birkaç kat olarak uygulanıyorsa her kattan önce astarlama yapılmalıdır.
* Flooropal uygulamasından sonra hareketi sürebilecek yapı ve dilatasyon derzleri ile çatlaklar, yeni yüzey üzerine derz olarak aktarılmalıdır.
Ambalaj
Floorpal Serisi ürünler 25 kg.lık kraft torbalarda sunulmaktadır.
Depolama
Kuru ortamda 6 aydır, 8 torbadan fazla üst üste istiflenmemelidir.
Sağlık ve güvenlik
Çimento içerdiğinden, dikkatle kullanılmalıdır. Nemli çimentonun aşındırıcılık özelliği vardır. Gözlerinizi koruyun ve uzun süreli teması engelleyin, çocuklardan uzak tutun. Daha fazla bilgi için sağlık ve güvenlik bilgi föylerimize başvurun. Flooropal serisi ürünler, yanmaz, alev almaz, duman üretmez ve toksik madde içermez.
Ürünler ve uygulama konusunda daha ayrıntılı bilgi ve öneriler için lütfen KRİSTAL YAPI KİMYASALLARINA ve teknik kadrolarına başvurunuz.
MİKRO BETON NEDİR ?

Çimento esaslı güçlü mekanik özellklere sahip , kendiliğinden yayılan son kat zemin kaplaması olarak kullanılan yüksek performanslı dekoratif zemin kaplama malzemeleridir.